::.. =[]= ..::     ::.. =[]= ..::     ::.. =[]= ..::     ::.. =[]= ..::
 

RedHack when truth is revealed / gerçekler gün yüzüne çıktığında

| November 2nd, 2017 by Anonymous | Comments Off on RedHack when truth is revealed / gerçekler gün yüzüne çıktığında

When I volunteered as an Anonymous ally, I wish that RedHack would have played by the rules set by the group itself. Shortly after the hijack of the group’s main account, there were inside discussions, and ended in silence.

While the Twittersphere turned its eyes on the list of names, I didn’t pay attention to this specific issue. The reason for that was based on a simple question: How come that a hacktivist group with almost 20 years of experience in the information-technology environment end up getting its account hijacked, or did we rule out the possibility too early that someone inside the RedHack may be after something?

One of the fundamental aftermaths of a crisis is a cleansing event, that is no different in RedHack. What this crisis surfaced was a chain of lies, individuals with personal agendas, and secrets. Secrets that every persona in Anonymous would doom to be a dangerous basis for a collaboration between two groups. Someone like me who was involved with RedHack, who helped out with the propaganda and accessibility of Albayrak’s email archive together with Anonymous and WikiLeaks, this truth is a pretty hard pill to swallow.

The tide recedes and suddenly you see who is not wearing swimming trunks.Andreas Antonopoulos

I waited for the release of this statement because I thought the group would do the necessary thing and explain what happened. What followed was months of silence. Denial by RedHack is probably the only option left because otherwise, this chain will crush everyone under it.

And that’s why I am leaving both this alliance and Anonymous. I’m proud that over the past 7 years I’ve been able to contribute more to society than the average person.

— Crypt0nymous “Cry”

Yardımcı bir Anonymous üyesi olarak gönüllü olduğum zaman, keşke RedHack kendilerin belirlediği kurallara göre hareket etseydi. Grubun ana hesabının ele geçirilmesinden sonra aramızda tartışmalar yaşandı ve sessizlikle son buldu.

Twitter dünyası gözlerini “RedHack üyeleri” adı altında yayınladığı isim listesine çevirdiğinde, bu vakaya çok da dikkatimi vermemiştim. Neden mi? Temelinde basit bir soru vardı: Nasıl olurdu da bilişim teknolojisi alanında 20 yıllık deneyime sahip bir hacktivist grubun hesabı çalınabilirdi? Yoksa RedHack’de birilerinin başka bir şeyin peşinde olabilmesi olasılığını çok mu erken göz ardı etmiştik?

Temizliğin yaşanması kriz sonrası temel bir akıbettir, bu RedHack’de de farklı değil. Bu krizin ortaya çıkardığı: yalanlar, üyelerin kendilerine özel ajandaları, ve sırlardan oluşan bir zincir. Anonymous içindeki herkes bu sırları iki grup arasındaki işbirliği için bir tehlike olarak görecektir. Benim gibi RedHack’le bir arada olmuş bir kişi, propaganda ve Albayrak’ın mail arşivine ulaşım acısından Anonymous ve WikiLeaks’le yardım etmiş bir kişi olarak bu gerçeği kabul etmek zor.

Bu açıklamayı yayınlamakla bekledim çünkü ben grubun gerekli şeyi yapacağını ve neyin yaşandığını anlatacaklarını düşünmüştüm. Aylar süren biz sessizlik yaşandı. Yalanlama RedHack’in tek seçeneği gibi gözüküyor çünkü aksi takdirde bu zincir, altında olan herkesi ezecektir.

Ve bunun yüzünden hem bu ittifakı ve Anonymous’u terk edeceğim. Son 7 yılda sade insanlardan daha çok insanlığa katkı sunabildiğim için gururluyum.

— Crypt0nymous “Cry”

(Visited 129 times, 1 visits today)

Comments are closed.

Please note: Comment moderation is enabled and may delay your comment. There is no need to resubmit your comment.